RSS
 

Jak łatwo pomnażać oszczędności?

18 lip

Chcąc pomnażać swoje oszczędności warto decydować się na korzystanie z możliwości jakie otwierają banki przed swoimi klientami, co jest doskonałą alternatywą dla trzymania środków na zwykłym rachunku bankowym. Jakie rozwiązania może zaoferować konsumentowi bank? Tymi najbardziej popularnymi są z pewnością lokata oraz konto oszczędnościowe. Dzieje się tak, ponieważ są one najbardziej dostępne i zwykle nie trzeba spełniać żadnych wyszukanych warunków, by móc regularnie i bez ryzyka zwiększać wysokość swoich oszczędności. Wiele osób zapewne zadaje sobie właśnie pytanie jaka jest różnica pomiędzy lokatą, a kontem oszczędnościowym oraz które rozwiązanie może przynieść większe zyski. Poniżej kilka informacji na temat wspomnianych produktów bankowych.

Lokata – co to jest?

shutterstock_200637746Forma deponowania pieniędzy w banku. Lokata może być krótko lub długoterminowa, w zależności od wybranej opcji różnić się będzie jej oprocentowanie. Zaletą lokat jest to, że można na niej sporo zyskać – oczywiście wysokość zysków jest uzależniona przede wszystkim od kwoty złożonej w depozyt – jednakże ten produkt bankowy ma także pewne wady. Założenie lokaty wiąże się z zamrożeniem środków, nie można ich bowiem wypłacić bez strat przed upływem terminu określonego w lokacie. Naturalnie środki można podjąć, jednakże wiąże się to z utratą wszystkich odsetek, które do tej pory zdążyły urosnąć. Decydując się na zdeponowanie pieniędzy warto wcześniej zapoznać się z tymi rankingami lokat, które powstają co miesiąc. Dzięki nim można jasno zobaczyć, który bank ma w danej chwili najlepszą ofertę.

Konto oszczędnościowe – dobre rozwiązanie?

To produkt bankowy, który również ma sprzyjać oszczędzaniu – jak sugeruje sama nazwa – jednak znacząco różni się od lokaty. Przede wszystkim, aby móc założyć konto oszczędnościowe należy posiadać rachunek osobisty w wybranym banku. Na konto można przelewać dowolną ilość środków, którą można regularnie zwiększać, tym samym oczekiwać większych zysków. Co prawda w nagłym przypadku można wypłacić pieniądze z konta, jednakże zazwyczaj tylko pierwsza wypłata nie wiąże się z żadnymi obciążeniami, w pozostałych przypadkach konieczne jest zapłacenie za przelew kilku, lub kilkunastu złotych, co w przypadku kilku wypłat miesięcznie przestaje być opłacalne. Dodatkowo oprocentowanie konta oszczędnościowego jest zwykle sporo wyższe niż w przypadku standardowego rachunku, jednakże jest mniejsze niż w przypadku lokaty.

 
 

Tags: , , ,

Dodaj komentarz